09/10/2026 0 Kommentarer
Nystiftet musikforening inviterer til Maratonsang i Brønderslev
Nystiftet musikforening inviterer til Maratonsang i Brønderslev

I mange år har Kunstmuseet i Dronninglund afholdt maratonsangdage, hvor mennesker har samlet sig omkring højskolesangbogen, personlige fortællinger og fælles musikoplevelser. Nu får Brønderslev sin egen udgave af dette arrangement, arrangeret af den nystiftede sang- og musikforening Samklang9700. Foreningen ønsker ikke at konkurrere med eksisterende kulturtilbud, men vil være en forening, der kan være med til at styrke sang- og musiklivet lokalt.
Samklang9700 er nu klar med deres første arrangement, når der inviteres til Maratonsang i Den Runde Pavillon i Brønderslev søndag 25. oktober fra kl. 10 til 17.
Arrangementet bygges op omkring 12 sangvælgere, som hver får omkring en halv time til at præsentere sange fra højskolesangbogen, der har haft særlig betydning i deres liv. Dagens sangvælgere er blandt andre komponist Jens Stig Olsen, tidligere børnelæge Karen Tilma, provst Lise Lundgreen, journalist Frode Muldkjær og direktør Henrik ”Baloo” Andersen.
Arrangementet er gratis, og alle er velkomne – uanset om man er garvet til fællessang eller bare har lyst til at lytte med. Midt på dagen er der frokost, og det er muligt at bestille både mad og kaffe. Arrangørerne opfordrer interesserede til at tilmelde sig på forhånd af hensyn til forplejningen. https://samklang9700.nemtilmeld.dk/1/
Kommentarer