
24/06/2025 0 Kommentarer
Jens Ringberg - Drama og dagligdag på Christiansborg
Jens Ringberg - Drama og dagligdag på Christiansborg
# Nyhedsbloggen

Jens Ringberg - Drama og dagligdag på Christiansborg
Journalist Jens Ringberg stammer fra Øster Brønderslev. Han har dog tilbragt det meste af sit arbejdsliv langt fra Vendsyssel, hvor han har haft sin gang på Christiansborg som journalist og DR’s politiske analytiker.
Mandag den 22. september kl. 19.30 gæster Jens Ringberg Brønderslev Sognegård, hvor han fortæller om sit arbejde på det sted, som gennem tiden har været skueplads for mange politiske dramaer. Foredraget handler om de personer, der har præget dansk politik, og det handler om de øjeblikke, hvor der skrives danmarkshistorie. Foredraget vil også berøre forholdet mellem medierne og politikerne. Hvem bestemmer - og har balancen rykket sig?
Glæd jer til en spændende aften fyldt med anekdoter fra en mand, som har et sjældent indblik i Danmarks politiske landskab.
Aftenen afholdes i et samarbejde mellem Højskoleforeningen Vendsyssel og Brønderslev Kirke.
Foredraget koster 100 kr. inklusive kaffe.
Kommentarer